Právne služby
Čo je ochranná známka?
Podľa ust. § 2 zákona č. 506/2009 Z.z. o ochranných známkach, ochrannú známku predstavuje „akékoľvek označenie, ktoré možno graficky znázorniť a ktoré tvoria najmä slová vrátane osobných mien, písmená, číslice, kresby, tvar tovaru alebo jeho obal, prípadne ich vzájomné kombinácie, ak takéto označenie je spôsobilé rozlíšiť tovary alebo služby jednej osoby od tovarov alebo služieb inej osoby.“
Postup registrácie ochrannej známky
V prvom rade je potrebné podať na Úrad priemyselného vlastníctva SR (ďalej len „Úrad“) nachádzajúci sa v Banskej Bystrici riadne vypísanú Žiadosť o zápis ochrannej známky do registra, a to na predpísanom tlačive. V súlade so zákonom, žiadosť môže podať fyzická alebo právnická osoba a v prípade kolektívnej ochrannej známky tiež združenie podnikateľov.
Prihláška ochrannej známky sa podáva elektronicky alebo písomne. Na elektronické podania sa zároveň vzťahuje 50 % zľava zo správneho poplatku, najviac však vo výške 50 eur.[1] § 6 ods. 2 zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch
Prihláška sa môže týkať len jedného označenia.
Formulár žiadosti o zápis ochrannej známky v papierovej podobe možno nájsť tu: https://www.indprop.gov.sk/swift_data/source/dokumenty_na_stiahnutie/formulare/pdf/t_znamkapri.pdf
Elektronické podanie možno urobiť dvojakým spôsobom – cez portál slovensko.sk alebo priamo na internetovom portáli Úradu priemyselného vlastníctva. V oboch prípadoch je potrebná autentifikácia žiadateľa prostredníctvom občianskeho preukazu s elektronickým čipom.
V žiadosti musia byť uvedené identifikačné údaje o Vás ako navrhovateľovi, príp. ak ste touto úlohou poverili inú osobu, tak aj údaje o Vašom zástupcovi ako aj originál plnej moci, ktorý treba pripojiť k žiadosti.
Aké ochranné známky existujú?
K samotnej ochrannej známke žiadateľ uvedie, akým druhom ochrannej známky má byť jeho tovar alebo služba chránená. Môže ísť o ochrannú známku:
- Slovnú – v bežnom písme / v priloženej úprave (vyjadrená výhradne slovami, písmenami, číslicami alebo inými štandardnými typografickými znakmi)
- Obrazovú (napr. logá firiem, obrázky produktov)
- Priestorovú (tiež „trojrozmerná“ ochranná známka – napr. nádoba, balenie, samotný výrobok)
- Holografickú (tvorená prvkami s holografickými znakmi)
- Zvukovú (tvorená výlučne zvukom alebo kombináciou zvukov)
- Pozičnú (tvorená osobitným spôsobom, akým je ochranná známka na výrobku umiestnená alebo akým je k nemu pripevnená)
- Ochrannú známku vzoru (tvorená výlučne zoskupením prvkov, ktoré sa pravidelne opakujú)
- Ochrannú známku tvorenú jednou farbou bez obrysov / kombináciou farieb bez obrysov
- Pohybovú (tvorená alebo doplnená pohybom alebo zmenou pozície prvkov na ochrannej známke)
- Multimediálnu (tvorená alebo doplnená kombináciou obrazu a zvuku)
- Inú ochrannú známku (napr. kombinácia slovnej a obrazovej ochrannej známky – loga a sprievodného textu).
Vyjadrenie prihlasovaného označenia
Čo sa týka samotného návrhu ochrannej známky, žiadateľ prikladá k svojej žiadosti pri všetkých horeuvedených druhoch ochranných známok (s výnimkou slovnej ochrannej známky v bežnom písme) aj tzv. „vyjadrenie prihlasovaného označenia“ – t. j. „podobu“, „výzor“ či iné vyhotovenie ochrannej známky zodpovedajúce jej druhu.
Vyjadrenie prihlasovaného označenia môže byť farebné alebo čiernobiele, s rozmerom najmenej 8 cm x 8 cm. Pri farebnom vyhotovení je potrebné uviesť slovné pomenovanie konkrétnych použitých farieb (napr. zelená, modrá, zlatá), prípadne aj ich číselné kódy vrátane názvu použitej vzorkovnice farieb.
Elektronické vyjadrenie jednotlivých druhov ochranných známok sa predkladá v týchto formátoch súborov:
a. JPG s veľkosťou súboru najviac 2 MB a rozlíšením 300 dpi, ak ide o:
- obrazovú ochrannú známku,
- priestorovú ochrannú známku,
- pozičnú ochrannú známku,
- ochrannú známku vzoru,
- ochrannú známku tvorenú výlučne jednou farbou alebo kombináciou farieb alebo
- inú ochrannú známku;
b. JPG s veľkosťou súboru najviac 2 MB a rozlíšením 300 dpi alebo MP3 s veľkosťou súboru najviac 2 MB, ak ide o zvukovú ochrannú známku;
- pohybovú ochrannú známku alebo
- holografickú ochrannú známku a
c. MP4 s veľkosťou súboru najviac 20 MB, ak ide o multimediálnu ochrannú známku.
Ak ide o pozičnú ochrannú známku, ochrannú známku vzoru, ochrannú známku tvorenú kombináciou farieb bez obrysov, pohybovú ochrannú známku alebo inú ochrannú známku, vyžaduje sa aj opis prihlasovaného označenia.
Ak označenie obsahuje slovné prvky v inom ako latinskom písme, žiadateľ uvedie aj prepis týchto slovných prvkov do latinského písma. Účelom je, aby znenie alebo vyjadrenie prihláseného označenia umožňovalo jasne a presne určiť predmet ochrany poskytnutej majiteľovi ochrannej známky.
Prihlasovateľ je až do zápisu označenia do registra oprávnený rozdeliť prihlášku obsahujúcu v zozname viac ako jeden tovar alebo službu do samostatných prihlášok.
Odmietnutie registrácie ochrannej známky
V súvislosti s tým by sme Vás chceli upozorniť na skutočnosť, že ak má byť Vami predložené označenie zo strany Úradu schválené, musí spĺňať viacero zákonných požiadaviek. Úrad odmietne registrovať označenie ako ochrannú známku v prípade, ak takéto označenie:
- nemá rozlišovaciu spôsobilosť (označenie musí byť jedinečné a jeho používanie jednoznačne odlíši výrobok alebo službu podnikateľa)
- je tvorené výlučne označeniami alebo údajmi, ktoré v obchodnom styku môžu slúžiť na určenie druhu, kvality, množstva, účelu, hodnoty, zemepisného pôvodu, prípadne času výroby tovarov či poskytnutia služieb, alebo iných vlastností tovarov alebo služieb
- je tvorené výlučne označeniami alebo údajmi, ktoré sa stali obvyklými v bežnom jazyku alebo v zaužívaných poctivých obchodných zvyklostiach
- je tvorené výlučne tvarom výrobku, ktorý vyplýva z povahy samotného výrobku alebo je potrebný na dosiahnutie technického výsledku, alebo dáva výrobku podstatnú hodnotu
- je v rozpore s verejným poriadkom alebo dobrými mravmi
- môže klamať verejnosť najmä o povahe, kvalite, zemepisnom pôvode tovarov alebo služieb
- obsahuje, bez súhlasu príslušných orgánov, označenia chránené podľa medzinárodného dohovoru
- obsahuje označenia, ktorých používanie nie je v súlade s ustanoveniami iného právneho predpisu alebo je v rozpore so záväzkami, ktoré vyplývajú Slovenskej republike z medzinárodných zmlúv
- obsahuje znak vysokej symbolickej hodnoty, najmä náboženský symbol
- obsahuje, bez súhlasu príslušných orgánov, znaky, emblémy alebo erby iné, než tie, ktoré sú chránené podľa medzinárodného dohovoru a ktoré sú predmetom verejného záujmu
- je predmetom prihlášky, ktorá nebola podaná v dobrej viere
- obsahuje zemepisný údaj a je prihlasované pre vína alebo liehoviny, ktoré takýto pôvod nemajú
Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou žiadosti je zoznam tovarov a služieb, pre ktoré má byť označenie zapísané ako ochranná známka, spolu s príslušným označením triedy.
Od 1. januára 2024 platí verzia 2024 dvanásteho vydania medzinárodného (Nicejského) triedenia tovarov a služieb, označovaná aj skratkou „NCL(12-2024)„.[1] ([1] https://www.indprop.gov.sk/ochranne-znamky-a-dizajny/ochranne-znamky/systemy-triedenia-Ochranne-znamky)
Aktuálne platný zoznam tovarov a služieb podľa tried (aj s vysvetlivkami) možno nájsť na tomto odkaze.
Ak sa žiada o zápis tovarov alebo služieb, ktoré patria do viac ako jednej triedy, zoskupia sa tovary a služby podľa tried medzinárodného triedenia, pred každou skupinou sa uvedie číslo triedy, do ktorej skupina tovarov alebo služieb patrí, a skupiny sa uvedú vo vzostupnom poradí.
Na sprehľadnenie, urýchlenie a uľahčenie práce s vytváraním zoznamu tried tovarov a služieb slúži elektronický zoznam tovarov a služieb, ktorý je verejnosti dostupný na tejto internetovej adrese.
Na základe Nicejského dohovoru existuje dokopy celkom 45 tried tovarov a služieb rozličného druhu a charakteru, ochrannú známku pritom možno registrovať pre minimálne 3 triedy výrobkov.
Takto vyplnenú a podpísanú žiadosť môžete podať na Úrad, proces registrácie sa tým však ešte nekončí. Čo je dôležité, už samotným podaním prihlášky Vám vzniká tzv. právo prednosti pred každým, kto podá neskôr prihlášku obsahujúcu zhodné alebo podobné označenie pre zhodné alebo podobné tovary alebo služby.
Konanie pred Úradom
Po podaní návrhu sa začína konanie, v rámci ktorého sa treba vysporiadať s viacerými náležitosťami. V prvom rade Úrad skúma, či rovnaké označenie už nie je registrované a či označenie spĺňa všetky zákonom stanovené požiadavky. Ak je v tomto ohľade Vaša žiadosť bezchybná, nasleduje jej zverejnenie vo vestníku, kedy je možné proti nej podávať námietky v lehote 3 mesiacov (tzv. námietkové konanie) od zverejnenia. Účelom tohto postupu je umožniť iným majiteľom ochranných známok, aby sa bránili pred registráciou podobnej známky. Z tohto dôvodu je teda nutné rátať s dlhodobejším procesom. V prípade, ak proti nie sú podané žiadne námietky, Úrad ochrannú známku zapíše a vydá osvedčenie o zapísaní ochrannej známky. Ochrannú známku možno začať používať až po skončení celého tohto procesu.
Dĺžka platnosti
Platnosť zápisu ochrannej známky je desať rokov odo dňa podania prihlášky. Platnosť zápisu je možné i obnoviť, a to na obdobie ďalších desať rokov, avšak takáto možnosť Vám ako navrhovateľovi prislúcha najskôr v poslednom roku platnosti jej zápisu.
Poplatky
Pokiaľ ide o poplatky, ich výška sa odvíja od množstva tried. Ako sme už uviedli, ochrannú známku možno registrovať pre minimálne 3 triedy výrobkov – poplatok za registráciu v takom prípade je 166 EUR. Za každú ďalšiu triedu sa poplatok zvyšuje o 20 EUR. Ak máte záujem o úplnú ochranu a chcete si zaregistrovať ochrannú známku pre všetky triedy, cena sa potom vyšplhá na 880 EUR. Poplatok za podanie žiadosti o zápis ochrannej známky do registra je pritom splatný do 15 dní po prijatí informácie od Úradu o pridelení čísla prihlášky ochrannej známky.