V článku si rozoberieme, v akých prípadoch môže maloleté dieťa nadobudnúť slovenské štátne občianstvo.

Právne služby

V prípade záujmu o právne sluźby vo veci slovenského občianstva nás kontaktujte na office@akmv.sk

Nadobudnutie štátneho občianstva narodením

Najčastejším a najjednoduchším spôsobom nadobúdania štátneho občianstva je narodenie. Po splnení zákonných podmienok môžu osoby získať štátne občianstvo priamo narodením, bez potreby osobitného konania o jeho udelenie, teda nezávisle od ich vôle.

Dieťa nadobúda štáte občianstvo narodením v prípade, ak:

  • minimálne jeden rodič je slovenský občan (ide o zásadu ius sanguinis – „právo krvi“)
  • sa narodilo na území Slovenska a jeho rodičia sú apoliti – nemajú žiadnu štátnu príslušnosť
  • sa narodilo na území Slovenska a jeho rodičia síce majú inú štátnu príslušnosť, ale dieťa ju po nich nenadobúda.

Zákon pozná aj fikciu nadobudnutia slovenského štátneho občianstva narodením. Čo znamená, že dieťa je slovenským občanom, pokým sa nepreukáže, že je občanom iného štátu a to v prípade, ak:

  • sa narodilo na území Slovenskej republiky
  • bolo nájdené na území Slovenskej republiky a jeho rodičia nie sú známi.

Občanom Slovenskej republiky je aj dieťa cudzinca a Slováka, aj keď sa neskôr ukáže, že občan Slovenskej republiky nie je jeho rodič. V tomto prípade si dieťa naďalej ponechá slovenské občianstvo.

V praxi často nastávajú situácie, kedy osoba nevie, že nadobudla štátne občianstvo Slovenskej republiky narodením. Právna úprava bola v minulosti často novelizovaná a podmienky sa menili. Preto je vždy potrebné riadiť sa zákonom účinným v čase narodenia. Preverenie, či osoba nadobudla slovenské štátne občianstvo je možné kedykoľvek počas jej života žiadosťou o vydanie osvedčenia o štátnom občianstve. https://www.akmv.sk/osvedcenie-o-statnom-obcianstve/

Osvojenie

V zmysle § 6 zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve: „Ak bolo dieťa, ktoré nie je štátnym občanom Slovenskej republiky, osvojené rozhodnutím súdu Slovenskej republiky o osvojení osvojiteľom alebo osvojiteľmi, z ktorých aspoň jeden je štátnym občanom Slovenskej republiky, nadobúda osvojením štátne občianstvo Slovenskej republiky.“

Podľa zákona o rodine je možné si osvojiť len maloleté dieťa.

Nadobudnutie štátneho občianstva osvojením predstavuje derivatívny spôsob nadobudnutia občianstva, keďže sa odvíja od štátneho občianstva osvojiteľa. K nadobudnutiu občianstva prichádza ex lege – automaticky na základe zákona.

Udelenie občianstva maloletým

Na rozdiel od všeobecného udelenia občianstva sa na maloletých uplatňujú viaceré výnimky. Napríklad nemusia splniť 8-ročnú podmienku nepretržitého trvalého pobytu na Slovensku, v prípade podania žiadosti na základe výnimky, podľa § 7 ods. 2 písm. d) zákona o štátnom občianstve, kedy musia byť kumulatívne splnené nasledovné predpoklady:

  • maloletosť – osoba mladšia ako 18 rokov
  • jeho zákonný zástupca alebo poručník je štátny občan Slovenska alebo právnická osoba určená súdom Slovenskej republiky
  • nepretržitý pobyt najmenej 2 roky bezprostredne predchádzajúce podaniu žiadosti o udelenie občianstva (nevzťahuje sa na maloletých do 2 rokov).

Ovládanie slovenského jazyka

Maloletý mladší ako 14 rokov v čase podania žiadosti nemusí preukazovať ovládanie slovenského jazyka. U maloletých starších ako 14 rokov sa znalosť slovenčiny overuje za prítomnosti zákonného zástupcu.

Prílohy k žiadosti o udelenie štátneho občianstva dieťaťu do 14 rokov

  • doklad totožnosti
  • rodný list
  • doklad o pobyte na Slovensku
  • potvrdenie o návšteve školy
  • potvrdenie o poistení
  • osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí (ak mu bolo vydané)
  • súhlas druhého rodiča s úradne overeným podpisom

V prípade podávania žiadosti maloletým starším ako 14 rokov je prílohou aj dotazník žiadateľa, ktorý podpisujú aj obaja rodičia. V prípade, ak ho podpisuje len jeden z nich, vyžaduje sa súhlas druhého rodiča s úradne overeným podpisom.

Podanie žiadosti o udelenie štátneho občianstva

Za maloletého podáva žiadosť jeho zákonný zástupca, poručník alebo opatrovník.

Nadobudnutie občianstva spolu s rodičom

Maloleté deti do 14 rokov, ktoré ich rodič uviedol vo svojej žiadosti o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky, nadobúdajú štátne občianstvo Slovenskej republiky spolu s rodičom.

Ak žiadateľ uvedie v žiadosti maloleté dieťa a druhý rodič nepodal rovnakú žiadosť, je potrebný súhlas druhého rodiča, ktorého podpis musí byť úradne osvedčený. Súhlas druhého rodiča možno nahradiť právoplatným rozhodnutím súdu. Súhlas sa nevyžaduje, ak druhý rodič je pozbavený rodičovských práv alebo jeho rodičovské práva sú obmedzené, alebo jeho spôsobilosť na právne úkony je obmedzená.

Rodičia a ich maloleté deti, ktoré dovŕšili 14 rokov, žiadajú o udelenie štátneho občianstva Slovenskej republiky v samostatných žiadostiach.

Máte záujem o naše právne služby?

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár

Mobil

+421 915 046 749 (8-18 h Po-Pia)

Adresa

AKMV advokátska kancelária s. r. o. Pluhová 17, 831 03 Bratislava Slovenská republika
IČO:47 095 652 IČ DPH:SK 2023819710

Otázky z poradne

Ktorí cudzinci nepotrebujú na Slovensku víza? Bezvízový styk

O možnostiach získania turistických „C“ víz sme písali v našom článku: Postup získania schengenského víza C– turistické víza Prečítajte si...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Dvojité občianstvo Slovensko – Ruská federácia

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Sobáš s cudzincom

Dobrý deň, som občanom Slovenskej republiky s trvalým pobytom na východnom Slovensku a s prechodným pobytom v Bratislave. Mám snúbenicu...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ
Zobraziť všetky z rovnakej kategórie