Predaj spoluvlastníckeho podielu na pozemku
Podielové spoluvlastníctvo predstavuje typ vlastníctva, v ktorom je miera, akou sa jednotliví spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach, ktoré z...
PREČÍTAŤ ČLÁNOKDarovacia zmluva, ako každá zmluva, vyžaduje splnenie viacerých náležitostí, v opačnom prípade môže dôjsť k jej neplatnosti. Základom každej darovacej zmluvy je skutočnosť, že darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma. Bezplatnosť predstavuje podstatný znak darovania. Ak si darca vyžiada nejakú odmenu, nejde o darovanie. Spíšeme darovaciu zmluvu a zabezpečíme vklad do katastra.
Zákon tiež stanovuje, že neplatná je taká darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti. To znamená, že obdarovaný by mal reálne dostať svoj dar až po smrti darcu, s čím je však spojená neplatnosť darovacej zmluvy.
Darovacia zmluva, ktorej predmetom je nehnuteľnosť, musí mať zo zákona písomnú formu. Podpis darcu na zmluve pritom musí byť úradne overený.
Keďže na základe darovacej zmluvy došlo k prevodu vlastníctva k určitej nehnuteľnosti, po podpísaní darovacej zmluvy je ešte nevyhnutné podať návrh na vklad príslušného katastrálneho úradu.
Prečítajte si aj:
Právna poradňa k otázkam, aké sú možnosti požadovať vrátenie daru zo strany darcu aj obdarovaného.
PREČÍTAŤ ODPOVEĎChcel by som sa spýtať, ako riešiť situáciu predaja nehnuteľnosti, kde sme viacerí spoluvlastníci. Po smrti môjho otca sme zdedili...
PREČÍTAŤ ODPOVEĎV právnej poradni odpovedáme na otázky týkajúce sa práva manželky na užívanie nehnuteľnosti vo výlučnom vlastníctve manžela.
PREČÍTAŤ ODPOVEĎ