Osoby s priznaným postavením Slováka žijúceho v zahraničí, majú možnosť požiadať o udelenie slovenského štátneho občianstva zjednodušeným spôsobom, t. j. bez splnenia všeobecnej 8-ročnej podmienky pobytu.
Kontaktujte nás!
Radi Vám pomôžeme s celým procesom získania pobytu, občianstva aj osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí, neváhajte nás kontaktovať na office@akmv.sk.
Osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí
Prvým krokom, ak chcete žiadať o štátne občianstvo z uvedeného dôvodu je, aby vám bol status Slováka žijúceho v zahraničí priznaný. Viac o podmienkach vydania osvedčenia sa dozviete v našom článku: Postup vydania osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí.
Právna poradňa na túto tému TU: Osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí
Kedy má osoba so statusom Slováka žijúceho v zahraničí nárok na udelenie občianstva?
Osoba, ktorá je držiteľom Osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí o postavení Slováka žijúceho v zahraničí, môže požiadať o občianstvo v nasledovných prípadoch:
- Ak má nepretržitý pobyt na Slovenku najmenej 3 roky bezprostredne predchádzajúce podaniu žiadosti. Je nevyhnutné, aby sa žiadateľ po celú dobu na území Slovenska skutočne zdržiaval.
- Ak mu bol povolený pobyt na území Slovenskej republiky a významne sa zaslúžil o prínos pre komunitu Slovákov žijúcich v zahraničí, z ktorej pochádza, v oblasti ekonomickej, vedeckej, technickej, kultúrnej, sociálnej, alebo športovej. V tomto prípade postačuje, že mu bol pobyt udelený a nemusí sa na Slovensku pre účely udelenia štátneho občianstva vôbec zdržiavať.
Upozornenie
Cudzinec je povinný plniť povinnosti aj podľa iných zákonov, najmä podľa zákona o pobyte cudzincov, ktorý upravuje napr. podmienku zdržiavania sa na území Slovenska minimálnu dobu (a to aj v prípade, ak by zákon o štátnom občianstve túto podmienku nevyžadoval).
Podmienka pobytu
Najjednoduchším spôsobom získania pobytu je požiadať o udelenie prechodného pobytu pre Slováka žijúceho v zahraničí. Cudzinecká polícia tento pobyt udelí na dobu 5 rokov.
Samozrejme nevylučuje sa, aby Slovák žijúci v zahraničí požiadal o iný druh pobytu. Avšak na účel udelenie štátneho občianstva je potrebné, aby bol žiadateľovi udelený prechodný pobyt pre Slováka žijúceho v zahraničí a iný druh pobytu nie je akceptovaný.
Viac k prechodnému pobytu v našom článku Slovák žijúci v zahraničí – prechodný pobyt na Slovensku.
Ovládanie slovenského jazyka
Preukázanie ovládania slovenského jazyka slovom a písmom a všeobecných znalostí o Slovenskej republike na účely udelenia štátneho občianstva sa nevyžaduje, ak bolo žiadateľovi vydané platné osvedčenie preukazujúce postavenie Slováka žijúceho v zahraničí.
Podmienky udelenia štátneho občianstva
Ďalšími podmienkami pre udelenie štátneho občianstva sú:
- plnenie si povinností vyplývajúcich z ustanovení právnych predpisov upravujúcich pobyt cudzincov na území Slovenskej republiky, verejné zdravotné poistenie, sociálne poistenie, starobné dôchodkové sporenie, dane, odvody, poplatky, zamestnávanie cudzincov a ďalšie povinnosti vyplývajúce pre cudzincov z právneho poriadku Slovenskej republiky
- osoba musí byť bezúhonná, bez uloženia trestu vyhostenia, nesmie byť voči nej vedené trestné stíhanie alebo vydávacie konanie ani konanie o vykonaní európskeho zatýkacieho rozkazu či o administratívnom vyhostení alebo odňatí azylu.
Dokumenty potrebné ku žiadosti
Okrem všeobecných dokumentov, ktoré sa ku žiadosti o udelenie štátneho občianstva prikladajú, je potrebné doložiť osvedčenie preukazujúce postavenie Slováka žijúceho v zahraničí.
Ak cudzinec žiada o občianstvo na základe významných zásluh, je vhodné k žiadosti pripojiť odporúčania organizácií, v ktorých žiadateľ pôsobí, odporúčanie Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí a potvrdenia o jeho výsledkoch.
Od žiadateľa môže ministerstvo vyžiadať aj ďalšie dokumenty potrebné na preukázanie skutočností a rozhodnutie vo veci.
Rozhodovanie o žiadosti o udelenie štátneho občianstva
Žiadosť sa podáva osobne na:
- okresnom úrade v sídle kraja,
- diplomatickej misii alebo
- na konzulárnom úrade Slovenskej republiky.
Žiadosť o udelenie štátneho občianstva pre Slováka žijúceho v zahraničí, ktorý sa významne zaslúžil o prínos pre komunitu, posudzuje ministerstvo po predchádzajúcom stanovisku Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a predkladá ju ministrovi, ktorý o nej rozhoduje.
O žiadosti o udelenie štátneho občianstva sa rozhodne v lehote 24 mesiacov od jej doručenia ministerstvu.