Úroky z omeškania od 01.02.2013

Od kedy je dlžník v omeškaní?

Podľa Obchodného zákonníka dlžník je v omeškaní, ak nesplní riadne a včas svoj záväzok, a to až do doby poskytnutia riadneho plnenia alebo do doby, keď záväzok zanikne iným spôsobom.

Dlžník, ktorého záväzok spočíva v peňažnom plnení, je v omeškaní, ak nesplní riadne a najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia dokladu alebo do 30 dní odo dňa poskytnutia plnenia veriteľom, podľa toho, ktorý z týchto dní nastal neskôr, ak zo zmluvy nevyplýva iná lehota splatnosti. Ak je deň doručenia dokladu neistý, dlžník je v omeškaní uplynutím 30. dňa odo dňa poskytnutia plnenia veriteľom.

Dlžník, ktorého záväzok spočíva v peňažnom plnení, je v omeškaní, ak nesplní riadne a najneskôr do 30 dní odo dňa skončenia prehliadky plnenia veriteľa, ak zo zmluvy nevyplýva iná lehota splatnosti a ak sa po plnení veriteľa má uskutočniť jeho prehliadka na účel zistenia, či veriteľ plnil riadne.

Do kedy je dlžník v omeškaní?

Dlžník je v omeškaní, a to až do doby poskytnutia riadneho plnenia alebo do doby, keď záväzok zanikne iným spôsobom.

Kedy nie je dlžník v omeškaní?

Dlžník však nie je v omeškaní, pokiaľ nemôže plniť svoj záväzok v dôsledku omeškania veriteľa.

Úroky z omeškania a podnikatelia

Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, vzniká veriteľovi, ktorý si splnil svoje zákonné a zmluvné povinnosti, právo požadovať z nezaplatenej sumy úroky z omeškania vo výške dohodnutej v zmluve, a to bez potreby osobitného upozornenia. Ak výška úrokov z omeškania nebola dohodnutá, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania v sadzbe, ktorú ustanoví vláda Slovenskej republiky nariadením.

V porovnaní s úpravou platnou do 31.01.2013, úprava účinná od 01.02.2013 prináša navýšenie sadzby úrokov z omeškania o jeden percentuálny bod. Sadzba úrokov z omeškania sa tak rovná základnej úrokovej sadzbe Európskej centrálnej banky platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného záväzku zvýšenej o deväť percentuálnych bodov. Takto určená sadzba úrokov z omeškania platí počas celej doby omeškania s plnením peňažného záväzku.

Nariadenie vlády č. 21/2013 Z. z. však ustanovuje možnosť voľby a uvádza, že namiesto úrokov z omeškania podľa uvedenej sadzby môže veriteľ požadovať úroky z omeškania v sadzbe, ktorá sa rovná základnej úrokovej sadzbe Európskej centrálnej banky platnej k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka omeškania zvýšenej o osem percentuálnych bodov. Ak veriteľ požaduje úroky z omeškania určené touto alternatívou, použije sa tento spôsob určenia úrokov z omeškania počas celej doby omeškania.

Paušálna náhrada nákladov

S účinnosťou od 01.02.2013 sa stanovuje výška paušálnej náhrady nákladov spojených s uplatnením pohľadávky vo vzťahoch podľa Obchodného zákonníka. Okrem úrokov z omeškania a náhrady škody bude môcť podnikateľ požadovať od dlžníka aj paušálnu náhradu nákladov vo výške 40 eur jednorazovo bez ohľadu na dĺžku omeškania. Ustanovenie sa netýka spotrebiteľov.

Úrok z omeškania a spotrebitelia

Ak záväzok vznikol zo spotrebiteľskej zmluvy a dlžníkom je spotrebiteľ, možno dohodnúť úroky z omeškania najviac do výšky ustanovenej podľa predpisov občianskeho práva. Do 31.01.2013 bola výška úrokov z omeškania o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky. Od 01.02.2013 presahuje túto sadzbu už iba o päť percentuálnych bodov, to znamená, že výška úrokov z omeškania je o päť percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu. Nová právna úprava má tak zásadný dosah napríklad na spotrebiteľské úvery.

Prechodné ustanovenia

Ustanovenia o omeškaní dlžníka účinné od 1. februára 2013 sa nevzťahujú na záväzkové vzťahy uzavreté pred 1. februárom 2013.

Máte záujem o naše právne služby?

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár

Mobil

+421 915 046 749 (8-18 h Po-Pia)

Adresa

AKMV advokátska kancelária s. r. o. Pluhová 17, 831 03 Bratislava Slovenská republika
IČO:47 095 652 IČ DPH:SK 2023819710

Otázky z poradne

Požičal som peniaze, ako ich mám vymáhať?

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, jedna osoba si odo mňa požičala peniaze na základe ústnej dohody s lehotou...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Vrátenie peňazí (pôžičky) od bývalej priateľky

Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu pre môjho syna ako máme postupovať. Syn s jeho bývalou priateľkou začali spolu...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Získanie oprávnenia na podnikanie v oblasti poskytovania pôžičiek

Chcem si založiť s.r.o. a ponúkať ľuďom pôžičky do 1.000 EUR na dobu od 3 mesiacov do 12 mesiacov. Pôžičky budú poskytované...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ
Zobraziť všetky z rovnakej kategórie