Čo možno žiadať ústavnou sťažnosťou?
Výsledkom podanej ústavnej sťažnosti môže byť vyslovenie porušenia práv alebo slobôd a zrušenia právoplatného rozhodnutia, opatrenia alebo iného zásahu, ktorým boli práva a slobody porušené, prípadne môže Ústavný súd SR nariadiť vo veci konať, ak by porušenie spočívalo v nečinnosti.
Ústavnou sťažnosťou možno žiadať aj to, aby Ústavný súd SR zároveň:
- vec vrátil na ďalšie konanie
- zakázal pokračovanie v porušovaní základných práv a slobôd alebo ľudských práv a základných slobôd vyplývajúcich z medzinárodnej zmluvy, ktorú Slovenská republika ratifikovala a bola vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom, alebo
- prikázal, aby ten, kto porušil práva alebo slobody, obnovil stav pred porušením
V neposlednom rade je možné žiadať aj primerané finančné zadosťučinenie, ktoré môže byť priznané sťažovateľovi.
Zastúpenie advokátom
Upozorňujeme, že zákon č. 314/2018 Z.z. o Ústavnom súde Slovenskej republiky vyžaduje, aby bol navrhovateľ v celom konaní pred Ústavným súdom zastúpený advokátom, s výnimkou prípadu, ak je sám sťažovateľ advokát. Výnimkou je ešte prípad, ak účastníkom konania je orgán verejnej moci. Zaujímavosťou tiež je, že advokát zastupujúci sťažovateľa sa nemôže dať v konaní pred Ústavným súdom SR ďalej zastúpiť advokátskym koncipientom.
Náležitosti ústavnej sťažnosti
K základným náležitostiam ústavnej sťažnosti patrí uvedenie:
- kto podanie robí (označenie sťažovateľa)
- ktorej veci sa týka
- čo sa ním sleduje
- podpis
Zákon o Ústavnom súde SR v § 43 dopĺňa, že návrh by mal obsahovať aj:
- dátum narodenia navrhovateľa, ak ide o fyzickú osobu
- identifikačné číslo navrhovateľa, ak ide o právnickú osobu
- bydlisko alebo sídlo navrhovateľa
- označenie subjektu, proti ktorému návrh smeruje
- akého rozhodnutia sa navrhovateľ domáha
- odôvodnenie návrhu
- navrhované dôkazy
- dátum
- podpis navrhovateľa alebo právneho zástupcu
Ďalšie náležitosti sú vymedzené v § 123 zákona o Ústavnom súde SR a patrí k nim:
- označenie toho, kto podľa sťažovateľa porušil jeho základné práva a slobody
- označenie právoplatného rozhodnutia, opatrenia alebo iného zásahu, ktorým podľa sťažovateľa boli porušené jeho základné práva a slobody
- označenie základných práv a slobôd, ktorých porušenie sťažovateľ tvrdí
- konkrétne skutkové a právne dôvody, pre ktoré malo podľa sťažovateľa dôjsť k porušeniu jeho základných práv a slobôd
- rozsah a dôvody požadovaného finančného zadosťučinenia, ak sa požaduje
Prílohou ústavnej sťažnosti je aj plnomocenstvo udelené advokátovi. Zákon o Ústavnom súde SR výslovne vyžaduje, aby v plnomocenstve bolo stanovené, že „navrhovateľ udeľuje zvolenému advokátovi splnomocnenie na zastupovanie pred ústavným súdom.“ Zákon ako prílohu vyžaduje aj kópiu právoplatného rozhodnutia, opatrenia alebo dôkaz o inom zásahu, ktorým malo dôjsť k porušeniu jeho základných práv a slobôd.
V akej podobe a do kedy treba podať ústavnú sťažnosť?
Ústavná sťažnosť sa môže podať buď poštou v listinnej podobe v potrebnom počte vyhotovení, ale aj elektronicky v elektronickej podobe. Tu upozorňujeme, že „podanie podané v elektronickej podobe bez autorizácie podľa zákona o e-Governmente je potrebné ústavnému súdu dodatočne doručiť v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe autorizované podľa zákona o e-Governmente; ak sa dodatočne nedoručí ústavnému súdu do desiatich dní, na podanie sa neprihliada. Ústavný súd na dodatočné doručenie podania nevyzýva.“
Ústavnú sťažnosť je možné podať v lehote do 2 mesiacov, ktorá začína plynúť nadobudnutím právoplatnosti rozhodnutia, alebo oznámenia opatrenia alebo upovedomenia o inom zásahu.
V zásade sa proti rozhodnutiu Ústavného súdu SR nemožno odvolať ani podať iný opravný prostriedok (pozri § 69 Zákon o Ústavnom súde SR).
Na návrh sťažovateľa je možné, aby Ústavný súd SR odložil vykonateľnosť rozhodnutia / opatrenia / zásahu, ktoré sa napáda. Podmienkou je, že (i) hrozí závažná ujma a (ii) takéto odloženie nebude v rozpore s verejným záujmom.
Súdny poplatok a trovy konania
Zákon o Ústavnom súde SR uvádza, že súdny poplatok sa za podanie ústavnej sťažnosti neplatí (výnimka je uvedené v § 72 predmetného zákona, ak ide o skutkovo a právne obdobné veci, o ktorých už ústavný súd v minulosti rozhodol a v ktorých navrhovateľ nebol úspešný, za jedenástu a každú ďalšiu sťažnosť, ktorá bola tým istým navrhovateľom podaná na ústavnom súde v jednom kalendárnom roku).
V odôvodnených prípadoch možno žiadať vzhľadom na výsledok konania, aby trovy konania boli niektorému účastníkovi uhradené úplne alebo čiastočne.
Záverom zdôrazňujeme, že sťažovateľ nemôže požiadať o ochranu základného práva alebo slobody Ústavný súd Slovenskej republiky, ak je daná právomoc všeobecného súdu vrátane súdu konajúceho v správnom súdnictve alebo právomoc iného orgánu verejnej moci, na ktorý sa sťažovateľ môže obrátiť so žiadosťou o ochranu základného práva alebo slobody. Podmienkou podania ústavnej sťažnosti je teda aj vyčerpanie všetkých opravných prostriedkov.
Právne služby
- Príprava ústavnej sťažnosti
- Zastupovanie pred súdmi