Ak sa jeden zo snúbencov nemôže zúčastniť sobáša, je možné, aby uzavrel manželstvo prostredníctvom svojho zástupcu.
Dovoľuje tak § 8 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov: „Matričný úrad na základe písomnej žiadosti oboch snúbencov povolí, aby vyhlásenie snúbenca, že vstupuje do manželstva, urobil jeho zástupca. V žiadosti podľa prvej vety musia byť uvedené dôležité dôvody k povoleniu uzavretia manželstva zástupcom jedného zo snúbencov. Plnomocenstvo musí mať písomnú formu a podpis splnomocniteľa na ňom musí byť úradne osvedčený, inak manželstvo nevznikne.“
Nahradenie prejavu vôle je možné len na základe plnomocenstva vyhlásením jeho zástupcu. Zastúpiť sa môže dať len jeden zo snúbencov, nie obaja snúbenci súčasne.
Zákon ďalej určuje obsahové náležitosti plnomocenstva, na základe ktorého sa môže dať snúbenec zastúpiť pri sobáši. Sú nimi:
- a) meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, trvalý pobyt snúbenca a zástupcu,
- b) vyhlásenie o priezvisku snúbencov a ich spoločných detí v mužskom aj ženskom tvare,
- c) vyhlásenie, že splnomocniteľovi nie sú známe okolnosti vylučujúce uzavretie manželstva a že snúbenci navzájom poznajú svoj zdravotný stav.
Odvolanie plnomocenstva je účinné len vtedy, keď sa o ňom druhý snúbenec dozvie pred tým, ako vyhlásil, že vstupuje do manželstva. Zákon taktiež uvádza podmienky plnomocenstva. Zástupcom môže byť len plnoletá fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony v plnom rozsahu a má byť rovnakého pohlavia ako splnomocniteľ.