Vnútropodnikové smernice pre spoločnosti sú písomné normatívne akty, ktoré usmerňujú konkrétne činnosti v spoločnosti, buď také, ktoré sa pravidelne opakujú alebo naopak jednorazové situácie, ktoré sa neopakujú.
Druhy vnútropodnikových smerníc
Sústavu vnútropodnikových predpisov spoločnosti môže tvoriť napríklad organizačný poriadok, pracovný poriadok, registratúrny a archívny poriadok a organizačné a riadiace normy (smernice, rozhodnutia, príkazy, štatúty).
Organizačný poriadok
Organizačný poriadok je štatutárnou smernicou, to znamená, že je záväzný pre všetky organizačné zložky a zamestnancov. Upravuje základ činností, organizačné usporiadanie, organizačnú štruktúru a hlavné činnosti konkrétnych útvarov, členenie nižších organizačných zložiek a definuje ich náplň. Okrem toho obsahuje systém riadenia, stupne riadenia, rozdelenie úloh pre jednotlivé úrovne riadenia, vnútorný rozsah právomocí a zodpovedností a zásady vzájomných vzťahov. Ekonomické pravidlá a pravidlá vnútorného ekonomického riadenia sú taktiež súčasťou organizačného poriadku.
Pracovný poriadok
Čo sa týka pracovnoprávnych noriem, tie obsahuje predovšetkým pracovný poriadok. Pracovný poriadok je pre zamestnancov základnou a najdôležitejšou pracovnoprávnou vnútropodnikovou normou. Upravuje podrobne jednotlivé ustanovenia Zákonníka práce v nadväznosti na konkrétne podmienky zamestnávateľa, takisto špecifické podmienky zamestnávateľa, definuje práva a povinnosti zamestnancov vyplývajúce z pracovného pomeru a upravuje otázku zodpovednosti v jednotlivých funkciách. Všetky ustanovenia pracovného poriadku musia byť v súlade so Zákonníkom práce a ostatnými právnymi predpismi. Pracovný poriadok nesmie určovať oprávnenia alebo obmedzenia nad rámec zákona.
Registratúrny a archívny poriadok
Registratúrny a archívny poriadok upravuje postup organizačných zložiek pri správe registratúry, pri manipulácii so záznamami a spismi, pri vyraďovaní spisov, ustanovuje zásady činnosti archívu, ukladanie archívnych dokumentov, bezpečné uloženie, ochrana, evidencia atď.
Ďalšie druhy vnútropodnikových smerníc
Organizačné a riadiace normy poznáme ako rozhodnutia, príkazy, smernice a štatúty.
Neoddeliteľnou súčasťou podnikania u väčšiny podnikateľov sú cestné motorové vozidlá. To, ako majú zamestnanci využívať motorové vozidlá môže podnikateľ upraviť v smernici. Názov smernice si upraví podnikateľ, napríklad „Smernica o využívaní služobných motorových vozidiel“ alebo „Prevádzka vozidla“.
Smernicou môže podnikateľ upraviť rôzne oblasti ako napríklad pracovný čas, cestovné náhrady, mzdové nároky a iné. Nedodržiavanie vnútropodnikových smerníc môže byť klasifikované ako porušenie pracovnej disciplíny s následkami v zmysle Zákonníka práce a pracovného poriadku, prípadne s následkami, ktoré sú definované priamo v konkrétnej smernici spoločnosti.