Verejná obchodná spoločnosť je spoločnosť, v ktorej aspoň dve osoby podnikajú pod spoločným obchodným menom a ručia za záväzky spoločnosti spoločne, a nerozdielne všetkým svojím majetkom. Umožňuje podnikanie viacerým fyzickým a právnickým osobám pod jedným obchodným menom. Nie je tu zákonom obmedzený počet spoločníkov.
Obchodné meno musí obsahovať označenie „verejná obchodná spoločnosť“, ktoré môže byť nahradené skratkou „ver. obch. spol.“, alebo „v.o.s.“. Ak obchodné meno obsahuje priezvisko aspoň jedného zo spoločníkov, postačí dodatok “a spol.” Ak obchodné meno spoločnosti tvorí priezvisko spoločníka a ten prestane byť spoločníkom, verejná obchodná spoločnosť môže používať jeho meno ďalej len s jeho súhlasom, a v prípade smrti len so súhlasom dediča. Pokiaľ v spoločenskej zmluve nie je určené inak, štatutárnym orgánom verejnej obchodnej spoločnosti je každý zo spoločníkov. Výška základného imania nie je zákonom stanovená. Podiel nazákladnom imaní je dôležitý iba z hľadiska rozdelenia zisku a znášania strát. Vo verejnej obchodnej spoločnosti spoločníci ručia celým svojím majetkom. Rozdelenie zisku vo verejnej obchodnej spoločnosti je možné upraviť v spoločenskej zmluve. Ak rozdelenie zisku a znášanie strát nie je upravené v spoločenskej zmluve, zisk je rozdeľovaný medzi spoločníkov rovným dielom. Na základe ročnej účtovnej závierky je určený podiel splatný do troch mesiacov od jej schválenia. Ak je zisk rozdeľovaný rovným dielom spoločníci majú nárok na úroky z hodnoty svojho splateného vkladu v dohodnutej výške. Stratu, ktorá je zistená ročnou účtovnou závierkou znášajú spoločníci taktiež rovným dielom. Možno ju taktiež ako zisk upraviť iným spôsobom v spoločenskej zmluve.
Spoločník nesmie podnikať v rovnakej oblasti, ako je predmet podnikania spoločnosti bez dovolenia ostatných spoločníkov. Verejná obchodná spoločnosť môže byť zrušená s likvidáciou alebo bez likvidácie. Pri zrušení spoločnosti s likvidáciou majú spoločníci nárok na podiel na likvidačnom zostatku. Likvidačný zostatok sa rozdelí medzi spoločníkov najprv do výšky hodnoty ich splatených vkladov. Zvyšok likvidačného zostatku sa rozdelí medzi spoločníkov rovným dielom. Zánik spoločnosti nastáva dňom výmazu z obchodného registra.