Potrebujete sobášny list vydaný na Slovensku – kam sa obrátiť?
So žiadosťou sa musíte obrátiť na príslušný matričný úrad. Príslušný je ten matričný úrad, v územnom obvode ktorého bolo uzavreté manželstvo. Ak neviete alebo si nie ste istý zaradením územného obvodu pod príslušný matričný úrad, túto informáciu si môžete vyhľadať v prílohe zákona č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení neskorších predpisov, ktorý nájdete tu.
Poplatok za vydanie sobášneho listu
Pri vybavovaní žiadosti treba rátať so zaplatením poplatku vo výške 5 EUR. Ten sa platí na účet matričného úradu. Do žiadosti je možné uviesť napríklad emailovú adresu, na ktorú po doručení žiadosti zašle pracovník matričného úradu platobné podmienky. V praxi sa poplatok uhradil prevodom na bankový účet matričného úradu a úradníkovi postačovalo zaslať sken dokladu z internetbankingu o úhrade.
Formulár žiadosti neexistuje, žiadosť o vydanie sobášneho listu si spíše žiadatel sám a obsahovať by mala najmä údaje o manželoch a dátum uzatvorenia manžestva.
V praxi závisí lehota na vybavenie od konkrétneho matričného úradu, v praxi sme sa stretli s lehotou cca 7 dní.
Použitie dokumentov v zahraničí
Pre použitie sobášneho listu v zahraničí (mimo územia Slovenskej republiky) môžu mnohé inštitúcie vyžadovať apostilu. Apostila predstavuje osvedčenie, resp. overenie dokumentov vydaných orgánmi v jednom štáte, ktoré je nutné k uznaniu dokumentov na území druhého štátu. Takáto úprava, vďaka ktorej už ďalej nie je potrebné ďalšie zložité overovanie v podobe superlegalizácie, sa však vzťahuje len na zmluvné štáty Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín. Zmluvným štátom je od roku 2002 aj Slovenská republika.
Vybavenie sobášneho listu splnomocnencom
Ak sa nachádzate v zahraničí a vyžiadaním sobášneho listu na Slovensku chcete poveriť druhú osobu, je potrebné doložiť matričnému úradu aj plnú moc s úradne overeným podpisom splnomocniteľa. Vami udelenú plnú moc podpísanú pred notárom v zahraničí tak uzná príslušný matričný úrad na Slovensku a na základe toho potom bude vybavovať Vašu žiadosť so splnomocnencom, len ak je Váš, notárom overený podpis, aj apostilovaný. Apostiláciu úradne osvedčeného podpisu splnomocniteľa na plnej moci podpísanej v cudzine môže vykonať orgán na to určený v danom štáte. Apostilu je následne potrebné úradne preložiť na území Slovenskej republiky.
Právne služby
- Vyžiadanie sobášneho listu alebo inej úradnej listiny vydanej na Slovensku
- Apostila
- Superlegalizácia