Základné povinnosti zamestnanca v pracovnom pomere

Právne povinnosti zamestnanca Zákonník práce upravuje v § 8. Ich zavinené porušenie zamestnancom má za následok porušenie pracovnej disciplíny, a to buď závažne alebo menej závažné. Z hľadiska osobného rozsahu sa súbor právnych povinnosti upravený v § 81 Zákonníka práce vzťahuje na všetkých zamestnancov. Výpočet uvedených právnych povinnosti zamestnancov je demonštratívny.

Kontaktujte nás!

V prípade záujmu o právne služby nas neváhajte kontaktovať na office@akmv.sk

V zmysle § 81 písm. a) Zákonníka práce: Zamestnanec je povinný najmä pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi, nadriadeným je aj predstavený podľa osobitného predpisu.

Povinnosť zamestnanca plniť pokyny nadriadených

Povinnosť zamestnanca plniť pokyny nadriadených sa v zmysle Zákonníka práce výslovne vzťahuje len na plnenie pokynov nadriadených, ktoré sú v súlade s právnymi predpismi. Z uvedeného vyplýva, že plnenie pokynov nadriadených zamestnancov, ktoré sú v rozpore s právnymi predpismi, netvorí obsah pracovnej disciplíny.

Typickým pokynom zamestnávateľa je pracovná náplň, ktorá smeruje ku konkretizácii druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve. Ak pokyn zamestnávateľa prekračuje obsah dispozičného oprávnenia zamestnávateľa, je napríklad v rozpore s dohodnutým druhom práce v pracovnej zmluve, dostáva sa do sféry protiprávnosti.

Zamestnanec nie je povinný splniť pokyn zamestnávateľa, ktorý je v rozpore s právnymi predpismi. Za nesplnenie protiprávneho pokynu nemôže byť ani právne postihnutý napríklad výpoveďou zamestnávateľa pre porušenie pracovnej disciplíny.

Včasný príchod a odchod z pracoviska

V zmysle § 81 písm. b) Zákonníka práce: Zamestnanec je povinný najmä byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času.

Základným predpokladom plnenia uvedenej základnej povinnosti zamestnanca je včasný príchod na pracovisko a presný odchod z pracoviska. Uvedená povinnosť zamestnanca vyplýva zo skutočnosti, v zmysle ktorej zamestnanec je povinný byť k osobnej dispozícii zamestnávateľovi počas pracovného času určenom zamestnávateľom.

Tip

Porušením pracovnej disciplíny by bolo nenastúpenie zamestnanca do práce pre osobnú indispozíciu po požití alkoholu.

Nekonanie v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa

Povinnosť zamestnanca upravená v Zákonníku práce sa vzťahuje nielen na plné využitie pracovného času, ale aj na plné využitie výrobných prostriedkov na vykonávanie zverených prác. Porušením tejto základnej povinnosti zamestnanec porušuje aj ďalšiu zo svojich základných povinnosti, ktorou je nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa.

Povinnosť nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa sa vzťahuje nielen na radových zamestnancov, ale aj na vedúcich zamestnancov. Uvedené ustanovenie umožňuje zamestnávateľovi postihovať zamestnanca aj v prípade iných aktivít, ktoré nie sú zárobkovou činnosťou zamestnanca, ktorá by mohla mať konkurenčný charakter vo vzťahu k predmetu činnosti zamestnávateľa. Aj tento druh aktivít zamestnanca môže zamestnávateľa vážne poškodiť v konkurencii s inými podnikateľskými subjektmi.

Zavinené porušenie základnej povinnosti zamestnanca nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa, napríklad pri zneužití informácií pre iného podnikateľa, možno kvalifikovať aj ako porušenie pracovnej disciplíny závažným spôsobom najmä v závislosti od právnych následkov. Na uvedenom právnom základe môže zamestnávateľ so zamestnancom aj okamžite skončiť pracovný pomer.

Povinnosť mlčanlivosti

V zmysle § 81 písm. f) Zákonníka práce: Zamestnanec je povinný najmä zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám; povinnosť mlčanlivosti sa nevzťahuje na oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti.

Povinnosť zamestnanca zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa zamestnanec dozvedel pri výkone svojho zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám, výrazne ochraňuje záujmy zamestnávateľa. Avšak obsah právnej povinnosti sa nevzťahuje na všetky skutočnosti, ktoré sa zamestnanec dozvedel pri výkone svojho zamestnania. Povinnosť mlčanlivosti sa nevzťahuje na také skutočnosti, ktoré tvoria predmet oznámenia o korupcii alebo inej protispoločenskej činnosti.

Dodržiavanie právnych predpisov

V zmysle § 81 písm. c) Zákonníka práce: Zamestnanec je povinný najmä dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený.

Uvedené ustanovenie Zákonníka práce zahŕňa základnú povinnosť zamestnanca, ktorou je dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov vo vzťahu k obsahu vykonávanej práce zo strany zamestnanca, pričom s uvedenými všeobecne záväznými právnymi predpismi nemusí byť zamestnanec zamestnávateľom oboznámený. Avšak riadny výkon práce podľa pracovnej zmluvy nevyhnutne vyžaduje znalosť všeobecne záväzných právnych predpisov. Ich neznalosť by neumožnila riadny výkon práce. Preto zamestnávateľ nemôže ospravedlňovať ich neznalosť.

Pracovné povinnosti zamestnanca vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú nevyplývajú len zo všeobecne záväzných právnych predpisov, ale aj z iných predpisov, ktoré nemajú všeobecne záväzný charakter. Povinnosť ich dodržiavania podmieňuje Zákonník práce právnou povinnosťou zamestnávateľa oboznámiť s nimi zamestnancov.

Dodržiavanie liečebného režimu zamestnancom

V zmysle § 81 písm. d) Zákonníka práce: Zamestnanec je povinný najmä v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom.

Na to, aby zamestnávateľ zistil porušenie tejto povinnosti, musí v pracovných zmluvách alebo v pracovných poriadkoch rozšíriť právne povinnosti vedúcich zamestnancov nad rámec ich pracoviska, napríklad obmedzeného kanceláriou.

Riadne hospodárenie so zverejnými prostriedkami a ochrana majetku zamestnávateľa

V zmysle § 81 písm. e) Zákonníka práce: Zamestnanec je povinný najmä hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa.

Oznámenie zmien

V zmysle § 81 písm. g) Zákonníka práce: Zamestnanec je povinný najmä písomne oznamovať zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu všetky zmeny, ktoré sa týkajú pracovného pomeru a súvisia s jeho osobou, najmä zmenu jeho mena, priezviska, trvalého pobytu alebo prechodného pobytu, adresy na doručovanie písomností, zdravotnej poisťovne, a ak sa so súhlasom zamestnanca poukazuje výplata na účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, aj zmenu bankového spojenia.

Povinnosť zamestnanca bez zbytočného odkladu oznamovať zamestnávateľovi všetky zmeny, ktoré súvisia s jeho osobou je rovnako právnou povinnosťou zamestnanca. Ide o demonštratívny výpočet druhov oznamovacej povinnosti zamestnanca týkajúcich sa zamestnanca a jeho osoby.

Máte záujem o naše právne služby?

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár

Mobil

+421 915 046 749 (8-18 h Po-Pia)

Adresa

AKMV advokátska kancelária s. r. o. Pluhová 17, 831 03 Bratislava Slovenská republika
IČO:47 095 652 IČ DPH:SK 2023819710

Otázky z poradne

Pedagogický zamestnanec – otázky a odpovede

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Prekážky v práci

Mám ako zamestnanec nárok na stravný lístok v prípade, ak som doma, nepracujem, keďže zamestnávateľ mi oznámil, že nemá pre mňa...

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ

Nárok na odchodné pri skončení pracovného pomeru

Zistite, kedy vzniká nárok na odchodné pri starobnom, ivalidnom alebo predčasnom starobnom dôchodku a aká je jeho minimálna výška.

PREČÍTAŤ ODPOVEĎ
Zobraziť všetky z rovnakej kategórie