Získanie živnostenského oprávnenia
Podľa zákona č. 455/1991 Zb. (Živnostenský zákon) na založenie realitnej kancelárie je potrebná viazaná živnosť – Sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností (realitná činnosť).
Aby záujemca o podnikanie mohol prevádzkovať viazanú živnosť, musí získať osvedčenie o živnostenskom oprávnení, ktoré vydáva miestne príslušný okresný (živnostenský) úrad. Toto osvedčenie sa vydáva podľa miesta bydliska fyzickej osoby, sídla právnickej osoby, alebo podľa adresy miesta činnosti podniku zahraničnej právnickej osoby či jej organizačnej zložky, na základe ohlásenia živnosti.
Všeobecné podmienky prevádzkovania realitnej živnosti
Na to, aby žiadateľ získal osvedčenie o živnostenskom oprávnení, musí spĺňať všeobecné aj osobitné podmienky prevádzkovania živnosti, ktoré stanovuj §6 a §7 Živnostenského zákona. Všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti fyzickými osobami sú:
- a) dosiahnutie veku 18 rokov,
- b) spôsobilosť na právne úkony,
- c) bezúhonnosť.
V prípade slovenskej právnickej osoby musí všeobecné podmienky spĺňať fyzická osoba, ktorá je štatutárnym orgánom.
Osobitné podmienky prevádzkovania realitnej živnosti
Osobitnou podmienkou prevádzkovania živnosti je odborná spôsobilosť. Odborná spôsobilosť môže byť preukázaná jedným z nasledujúcich spôsobov:
- dokladom o vysokoškolskom vzdelaní v oblasti ekonómie, práva, stavebníctva alebo architektúry, alebo
- dokladom o úplnom strednom vzdelaní s maturitnou skúškou a osvedčením o absolvovaní akreditovaného vzdelávacieho programu v príslušnom odbore, vydaným vzdelávacou inštitúciou akreditovanou Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Osobitné podmienky v prípade právnickej osoby musí spĺňať jej zodpovedný zástupca.
Správne poplatky
Žiadateľ musí zaplatiť správny poplatok za vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení vo výške 22 eur za každú viazanú živnosť v zmysle zák. č. 145/1995 Z. z. zákon o správnych poplatkoch. Ak sa ohlásenie vykoná elektronicky, poplatok je v polovičnej výške.
Vznik oprávnenia
Oprávnenie prevádzkovať realitnú živnosť vzniká dňom ohlásenia, ak nie je v ohlásení uvedený iný deň. Týmto dňom potom môže fyzická osoba začať podnikať v realitnej činnosti. Ak by záujemca chcel založiť s.r.o. je potrebné, aby bola zapísaná do obchodného registra.
Postup založenia realitnej kancelárie
V prípade, ak žiadateľ spĺňa všetky vyššie uvedené podmienky na prevádzkovanie realitnej živnosti, možno pristúpiť k procesu založenia s.r.o. ako realitnej kancelárie.
K založeniu realitnej kancelárie dochádza zakladateľskou/spoločenskou zmluvou.
Prečítajte si aj: Proces kúpy a financovania nehnuteľnosti na Slovensku
Zakladateľská listina alebo spoločenská zmluva musí obsahovať náležitosti stanovené Obchodným zákonníkom, a to najmä:
- a) obchodné meno a sídlo spoločnosti,
- b) určenie spoločníkov uvedením názvu a sídla právnickej osoby alebo mena a bydliska fyzickej osoby,
- c) predmet podnikania (činnosti),
- d) výšku základného imania a výšku vkladu každého spoločníka pri založení spoločnosti včítane spôsobu a lehoty splácania vkladu, a pokiaľ ide o nepeňažné vklady, aj ich predmet,
- e) mená a bydliská prvých konateľov spoločnosti a spôsob, akým konajú v mene spoločnosti,
- f) mená a bydliská členov prvej dozornej rady, pokiaľ sa zriaďuje.
Spoločnosť vzniká zápisom do Obchodného registra. Zákon ustanovuje lehotu 90 dní na podanie návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra. Táto lehota začína plynúť odo dňa doručenia listiny, ktorou sa preukazuje živnostenské oprávnenie.
Zákon o obchodnom registri (zák. č. 530/2003 Z. z.) stanovuje lehotu na vykonanie zápisu, v zmysle ktorej registrový súd vykoná zápis v lehote dvoch pracovných dní od doručenia návrhu na zápis, ak sú splnené všetky podmienky požadované zákonom.
Viac sa dozviete v článku: Založenie s.r.o. – postup, poplatky, lehoty