Prechodný pobyt cudzinca s osvedčením Slováka žijúceho v zahraničí
K podaniu žiadosti o prechodný pobyt štátny príslušník tretej krajiny, ktorý má priznané postavenie Slováka žijúceho v zahraničí, priloží:
- 2 fotografie zobrazujúce aktuálnu podobu (3×3,5 cm)
- platný cestovný doklad
- osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí
- poplatok 4,5 EUR
- doklad o ubytovaní v prípade, ak na pobytovej kartičke cudzinec požaduje uviesť presnú adresu. V prípadoch, keď cudzinec oznámi len adresu, kde bude ubytovaný bez dokladania dokladu o ubytovaní, na pobytovej karte sa uvedie len mesto, v ktorom cudzinec bude ubytovaný. Aj v druhom prípade však sa cudzineckej polícii uvedie meno ubytovateľa a kontakt naňho.
- výpis z registra trestov sa neprekladá v prípade, ak žiadosť o pobyt bola podaná do 60 dní odo dňa vydania osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí
Upozorňujeme, že cudzinecká polícia pri podaní žiadosti skontroluje, či cudzinec neprekročil maximálny čas, ktorý sa môže zdržiavať na území SR v rámci bezvízového styku.
Štátny príslušník tretej krajiny je oprávnený zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o tejto žiadosti, ak má vydané osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí a požiadal o udelenie prechodného pobytu.
Štátny príslušník tretej krajiny, ktorému bol udelený prechodný pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý má priznané postavenie Slováka žijúceho v zahraničí, môže podnikať.
Viac k prechodnému pobytu sa dočítate tu: Slovák žijúci v zahraničí – prechodný pobyt na Slovensku
Povinnosti vo vzťahu k úradu práce
Osoby, ktoré majú priznané postavenie Slováka žijúceho v zahraničí môžu na území SR pracovať na základe informačnej karty, ktorú je potrebné vyplniť a zaslať úradu práce do 7 pracovných dní od začatia pracovného pomeru.
Zamestnávateľovi vznikajú nasledujúce povinnosti:
- Zamestnávateľ je povinný vyžiadať si od štátneho príslušníka tretej krajiny pred jeho prijatím do zamestnania platný doklad o pobyte alebo iné oprávnenie na pobyt a uchovávať kópiu dokladu o pobyte alebo iného oprávnenia na pobyt počas trvania zamestnania štátneho príslušníka tretej krajiny.
- Písomne informovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o nástupe do zamestnania a o skončení zamestnania štátneho príslušníka tretej krajiny do siedmich pracovných dní odo dňa nástupu do zamestnania a do siedmich pracovných dní odo dňa skončenia zamestnania. Ak ide o zamestnávanie štátneho príslušníka tretej krajiny, zamestnávateľ je povinný k informáciám priložiť kópiu pracovnej zmluvy.
- Prihlásiť zamestnanca do zdravotnej poisťovne. (Najprv je potrebné, aby cudzinec podal prihlášku do zdravotnej poisťovne spolu s pracovnou zmluvou s uvedením výšky mzdy, ktorá musí presahovať 400 eur alebo pracovnú zmluvu a mzdový list, z ktorého vyplýva výška mzdy, následne po zaregistrovaní cudzinca je možné jeho prihlásenie zamestnávateľom.)
- Prihlásiť zamestnanca do sociálnej poisťovne. (Postup ako u slovenských zamestnancov).
- Zamestnávateľ je povinný do troch pracovných dní písomne oznámiť oddeleniu cudzineckej polície nenastúpenie štátneho príslušníka tretej krajiny do zamestnania, ak vydal písomný prísľub na zamestnanie.
- Zamestnávateľ je povinný v lehote do troch pracovných dní oznámiť oddeleniu cudzineckej polície skončenie pracovného pomeru štátneho príslušníka tretej krajiny.
- Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva občana tretej krajiny podľa § 23a (kam patrí aj občan tretej krajiny s postavením Slováka žijúceho v zahraničí), poskytuje písomne úradu údaje na formulári, ktorého vzor určí ústredie, najneskôr do siedmich pracovných dní odo dňa nástupu do zamestnania a najneskôr do siedmich pracovných dní odo dňa skončenia zamestnania.
- Pri prechodnom pobyte štátnych príslušníkov tretích krajín s priznaným postavením Slováka žijúceho v zahraničí sa nevyžaduje doloženie lekárskeho posudku potvrdzujúceho, že cudzinec netrpí chorobou ohrozujúcou verejné zdravie.