Súhlas vlastníka nehnuteľnosti so sídlom
Prvá zo zmien, ktoré prináša novelizácia Obchodného zákonníka, sa týka povinnosti preukázať užívateľské právo k nehnuteľnosti, v ktorej sa nachádza sídlo spoločnosti zapisovanej do obchodného registra. Kým podľa pôvodnej právnej úpravy postačuje súhlas vlastníka (spoluvlastníkov) s obyčajným podpisom, po novom sa bude vyžadovať úradné osvedčenie podpisu / podpisov.
Podľa čl. I bod 1 zákona č. 390/2019 Z. z. bude vyžadovaný: „písomný súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo jej časti s úradne osvedčeným podpisom alebo písomný súhlas väčšiny podielových spoluvlastníkov nehnuteľnosti alebo jej časti, ak ide o podielové spoluvlastníctvo k nehnuteľnosti alebo jej časti počítanej podľa veľkosti ich podielov, s úradne osvedčenými podpismi“ …. to neplatí, ak právo na užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania vyplýva z katastra nehnuteľností.“
Podnikanie zahraničných osôb
K zmene dochádza aj pri podnikaní zahraničných osôb. Zahraničnou osobou sa v zmysle ustanovenia § 21 ods. 2 Obchodného zákonníka rozumie fyzická osoba s bydliskom alebo právnická osoba so sídlom mimo územia Slovenskej republiky.
Podľa doterajšej právnej úpravy vzniklo zahraničnej osobe (fyzickej aj právnickej) oprávnenie podnikať na území Slovenskej republiky zápisom do obchodného registra a zaniklo ku dňu výmazu z obchodného registra. To znamená, že v zmysle pôvodnej právnej úpravy bol potrebný zápis do obchodného registra aj v prípade živnostníkov – cudzincov, hoci u slovenských živnostníkov sa zápis do obchodného registra nevyžadoval.
Odo dňa účinnosti novely vznikne u zahraničnej fyzickej osoby oprávnenie podnikať na území Slovenskej republiky „ku dňu vzniku živnostenského oprávnenia alebo iného ako živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov zahraničnej fyzickej osobe, a to v rozsahu predmetu podnikania zapísaného v živnostenskom registri alebo inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom.“
Keďže k ohláseniu živnosti nie je potrebné povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky, táto zmena v praxi znamená, že cudzinci budú môcť u nás podnikať ako živnostníci bez udelenia prechodného pobytu (samozrejme za predpokladu, že sa na našom území budú zdržiavať legálne, napr. v rámci bezvízového styku).
U zahraničnej právnickej osoby vznikne oprávnenie podnikať na území Slovenskej republiky ku dňu zápisu podniku alebo organizačnej zložky podniku do Obchodného registra.
Výmaz subjektov z obchodného registra
Ďalšou zmenou, ktorú novela prináša, je výmaz z obchodného registra u nasledovných subjektov:
- subjekty, ktoré sa podľa právnej úpravy po novele nezapisujú do obchodného registra (osoby pôvodne zapísané v podnikovom registri, fyzické osoby, podniky a organizačné zložky podnikov zahraničných fyzických osôb);
- osoby, ktoré vstúpili do likvidácie pred 1. októbrom 2016 a predpokladá sa ich úpadok na základe toho, že likvidátor si včas nesplnil novelou zavedenú povinnosť najneskôr do 31. decembra 2020 uložiť do zbierky listín zoznam majetku vyhotovený podľa Obchodného zákonníka v znení účinnom od 1. októbra 2020, a to podľa stavu majetku zisteného do 30. septembra 2020;
- osoby, ktoré si nesplnili povinnosť premeny menovitej hodnoty vkladov a menovitej hodnoty základného imania zo slovenských korún na euro ani do 1. decembra 2020;
- podniky zahraničných právnických osôb, organizačné zložky podnikov zahraničných právnických osôb, organizačné zložky podnikov slovenských právnických osôb, ktoré do 30. septembra 2021 nepotvrdia zapísané údaje v obchodnom registri alebo nenavrhnú zmenu zapísaných údajov v obchodnom registri podľa osobitného zákona